Úhlová bruska

Co je to úhlová bruska (použití)

Úhlová bruska se řadí k univerzálním ručním nástrojům do dílny. Slouží nejenom k řezání různých materiálů, ale také k jejich broušení. Můžete s ní řezat a brousit kovy, beton, keramiku, ale i dřevo nebo plasty. Její nepostradatelnost v dílnách jak amatérských kutilů, tak i profesionálních řemeslníků je daná právě univerzálností jejího použití. S trochou nadsázky můžeme říci, že se jedná o nástroj na všechno. Do tohoto ručního nástroje opatřeného výkonným motorem a speciálním držákem můžete totiž upevnit různé typy kotoučů podle toho, jaké materiály se chystáte zpracovávat. Stačí jednoduše vyměnit kotouč a jednou můžete řezat třeba keramické dlaždice, podruhé ocelové plechy. Často se můžete setkat také s názvem flexa nebo rozbrušovačka. V obou případech jde o úhlovou brusku, jenom pojmenovanou lidovými názvy.

Jak vybrat úhlovou brusku

Při výběru brusky byste měli zohlednit celou řadu parametrů, abyste zvolili tu, která bude maximálně vyhovovat vašim nárokům a všem pracím, které s ní budete provádět. Právě na tom záleží její použitelnost. Roli hraje i to, jak často budete tento nástroj používat, zda jenom občas na drobné práce, nebo třeba pravidelně či dokonce denně. Nyní si podrobně probereme všechny jednotlivé parametry, které ve vašem výběru budou hrát roli.


Elektrická vs. Akumulátorová

První a základní dělení úhlových brusek se odvíjí od zdroje energie, který zajišťuje jejich pohon. Jde o dvě kategorie brusek, a to úhlové brusky elektrické a akumulátorové.

 • Elektrické brusky využívají jako zdroj elektrický proud ze sítě. Znamená to, že s rozbrušovačkou tohoto druhu můžete pracovat pouze v místě, kde se nachází zásuvka na elektrický proud 230 V. To víceméně vylučuje práci někde v terénu mimo elektrickou síť. Na druhou stranu výhodou elektrických úhlových brusek je jejich mnohem větší výkon, pokud je porovnáme s bruskami akumulátorovými.
 • Tím se dostáváme k akumulátorovým bruskám. Jak už jejich název napovídá, v tomto případě je zdrojem akumulátor, který je součástí flexky. Pro volbu tohoto typu brusky hovoří její velká mobilita, můžete s ní pracovat i tam, kde nevyskytují žádné elektrické sítě. Ovšem musíte počítat s omezenou dobou použití, než se vybije akumulátor. Zároveň mají tyto brusky nižší výkon právě kvůli tomu, že nejsou připojeny k elektrické síti, odkud mohou čerpat proud a zpravidla bývají i dražší. Nejčastěji se doporučují akumulátory Li-ion, které disponují vysokou kapacitou a neohrožuje je samovybíjení. Také zde neexistuje paměťový efekt, kdy byste v případě nabíjení ne zcela vybitého akumulátoru mohli přijít o část paměťové kapacity. Obvykle se nejedná o žádné obry, proto manipulace s aku bruskami bývá poměrně snadná, což je velkou výhodou.

Příkon

Jedním ze stěžejních parametrů brusek je příkon. Co vyjadřuje? Jde o fyzikální veličinu vyjadřující množství energie, kterou úhlová bruska potřebuje odebrat z elektrické sítě, aby mohla podávat plný výkon. Příkon se udává ve Wattech a udává se číslem a písmenem W (jednotka Watt). Zároveň vyjadřuje i výkonnost brusky. Obvykle se příkon pohybuje od 500 W, což je typické pro levnější modely brusek až po cca 2600 W, kde se jedná už o velmi výkonné profesionální modely. Vlastně se dá říci, že příkon do značně míry definuje použití brusky. Modely s menším příkonem a logicky také nižší cenou nemají tak široké užití a nejsou tak výkonné jako dražší varianty s vysokým příkonem. Zároveň na výší příkonu závisí i možnost volby průměru kotouče. Čím výkonnější bruska, tím větší kotouč do ní můžete použít. Zároveň musíme zdůraznit, že brusky s vyšší příkonem zpravidla řežou materiál plynuleji a rychleji.

Průměr kotouče

Dalším naprosto zásadním údajem pro správný výběr brusky je průměr kotouče. Platí, že čím větší průměr kotouče, tím hlubší řez se dá s úhlovou bruskou provést. Zároveň musíme upozornit, že čím větší kotouč, tím výkonnější brusku s vyšším příkonem potřebujete. Tyto parametry pak jdou ruku v ruce, protože velmi výkonné brusky s velkými kotouči jsou dražší a také mají větší hmotnost, proto je s nimi náročnější manipulace. Existují čtyři nejběžnější průměry kotouče.

 • Nejmenší kotouče mají průměr 115 mm, bruskám s těmito kotouči zpravidla stačí příkon 600 650 W, je ovšem lepší, když má příkon cca 750 W, ale jsou schopny vytvořit řez hluboký maximálně 2 cm.
 • Druhým nejobvyklejším průměrem je kotouč 125 mm, který si žádá brusky s příkonem cca 750-800 W, nejvhodněji ale 1000 W a zvládne řezy do hloubky 2,5 cm.
 • Třetí možností je kotouč s průměrem 150 mm. Tyto brusky vyžadují příkon minimálně 100-1100 W, lépe ale 1400 W a poradí si s řezy do 3,5 cm.
 • Konečně největší kotouč s průměrem 230 mm zvládne řez hluboký až 7,5 cm. Zde už se neobejdete bez příkonů cca 1800–1900 W, je ovšem lepší mít rezervu až 2200 W
 • Kromě toho se objevuje i nepříliš obvyklý průměr kotouče 180 mm.

Brusky s velkými kotouči 230 mm mohou mít proti těm s kotoučem 125 mm i dvojnásobnou hmotnost, což je určitá nevýhoda, přece jenom jsou těžší do ruky a tím pádem se neovládají tak snadno. Využitelné jsou hlavně v oblasti specializovaných prací, klidně s nimi můžete řezat třeba betonové bločky, keramické kachle, zámkovou dlažbu a podobné materiály.

Otáčky

Nejde si o úplně nejdůležitější parametr výběru brusky, ale i tak byste se s ním měli seznámit. Udávají se jako číselný údaj za minutu, jde tedy o počet otáček brusného kotouče za minutu. Samozřejmě tu hraje velkou roli průměr kotouče. Menší kotouče se točí mnohem rychleji než ty větší. Rozdíl je až takový, že třeba úhlové brusky s kotouči o průměru 125 mm dosahují otáček zhruba v rozmezí 10 000 –12 000 za minutu, naproti tomu flexky s kotouči o průměru 230 mm se pohybují v hodnotách otáček 6 500-7 000 během jedné minuty. Pochopitelně existují rozbrušovačky, které disponují funkcí regulace otáček. Budete-li pokukovat po nějaké opravdu kvalitní a univerzální úhlové brusce, vyberte si model, který uvedenou funkci nabízí. Jsou lepší než brusky, kde se počet otáček měnit nedá. Můžete si totiž potom počet otáček přizpůsobit konkrétnímu úkolu. Při řezání jsou vhodnější vyšší otáčky, leštit a brousit se vám zase bude lépe spíše při otáčkách nižších. Dosáhnete tak maximálního výsledku a komfortu při práci.

Hmotnost

Výše uvedené parametry jako příkon, velikost kotouče, to vše má vliv na výslednou hmotnost rozbrušovačky. Malé modely s nízkým příkonem a výkonností a malými kotouči 115 a 125 mm jsou logicky mnohem lehčí a snáze se s nimi manipuluje, než s velkými flexkami vybavenými kotouči o průměru 230 mm. Například modely s kotouči do 150 mm obvykle váží v rozpětí od zhruba 1,5 do 3 kg. Hmotnost těch s většími kotouči se pohybuje od 3 kg nahoru, ale klidně může dosáhnout třeba i 7 kg. Pak musíte počítat s tím, že práce s takovou úhlovou bruskou bude fyzicky mnohem náročnější. Proto zvažte, jak často budete úhlovou brusku používat a jaké práce s ní provádět. Něco jiného je pracovat každý s lehoučkou malou flexkou o hmotnosti 1,5 kg a se sedmikilovým cvalíkem.

Funkce a příslušenství

Řezání, broušení a leštění, to jsou základní funkce, které musíte od úhlové brusky očekávat. Existuje ale také celá řada dalších funkcí, které práci s rozbrušovačkami usnadňují. Díky nim se vám bude pracovat mnohem snadněji a zároveň i bezpečnost práce bude na mnohem vyšší úrovni, což je také nesmírně důležité. Je proto velmi rozumné zajímat se při výběru brusky i o její další funkce.

 • Regulací otáček už jsme se zabývali. Další funkcí úzce související s otáčkami jsou konstantní otáčky. Zajistí, že brusný kotouč se bude točit ve stále stejných otáčkách bez ohledu na to, jak je flexka během práce v daný okamžik zatížena.
 • Užitečná je také doběhová brzda. Postará se o tom, aby se ve chvíli, kdy rozbrušovačku vypnete, co nejdříve přestal točit i samotný kotouč.
 • Omezení proudu při rozběhu zajistí pozvolný náběh otáček. Díky tomu nemůže dojít k výpadku jističů.
 • Ochrana proti zpětnému rázu, tedy v situaci, kdy se zasekne brusný kotouč, pojistky vypne brusky a zabrání tak zpětnému rázu.
 • Proudová ochrana proti přetížení, kdy při přetížení motoru nebo zaseknutí kotouče brusky dojde k automatickému zastavení brusky.
 • Pro případ výpadku elektřiny je dobrým bezpečnostním prvkem také ochrana proti zapnutí brusky. Zabráníte tak případnému poranění obsluhy, pokud by se bruska nečekaně zapnula a také poškození materiálu nezamýšleným řezem či broušením.
 • Komfort práce výrazně zvyšuje antivibrační rukojeť. Budete-li s flexkou pracovat často a delší dobu, rozhodně volte jedině modely s antivibrační rukojetí. Nebude vás potom tolik bolet ruka a namožené svaly, protože vibrace způsobené otáčkami brusného kotouče jsou samozřejmě cítit v kloubech, kostech i svalech a ruce značně namáhají.
 • Přídavná rukojeť je dalším šikovným prvkem. Pokud se rukojeť dá našroubovat, uchycení je pevnější a jistější. K dispozici jsou modely oboustranné, tedy s rukojetí pro praváky i leváky, každý z nich tak může rozbrušovačku uchopit tak, aby pasovala dokonale do ruky.
 • Při broušení, ale i řezání úhlovou bruskou samozřejmě vzniká spousta prachu. Ten se dostává do ovzduší a může způsobovat například alergie. Proto pokud s flexkou pracujete často a hodně, pořiďte si také odsávání prachu. Jedná se o ochranný nástavec, který se namontuje na kotouč a obsahuje vyústění přímo na vysavač prachu, který k němu lze připojit. V dílně si tak vytvoříte prakticky bezprašné prostředí.

Jak pracovat s úhlovou bruskou

Konečně jste si vybrali tu nejvhodnější brusku pro vaše potřeby a zbývá jediné: uvést ji do provozu. K tomu se hodí několik doporučení, abyste zachovali životnost nově pořízeného zařízení co nejdéle a zároveň si zajistili maximální bezpečnost při práci. Jaké zásady tedy dodržovat?

 • Nikdy neodstraňujte ochranný kryt kotouče. Jistě tušíte, že není součástí úhlové brusky jenom tak zbůhdarma, ale slouží ke konkrétnímu úkolu: zaručit vám bezpečnost. I když se to stává výjimečně, může při práci dojít k prasknutí kotouče a jeho rotující část by vás mohla zasáhnout. Pokud ale kotouč bude mít kryt, jste před takovým zraněním chráněni.
 • Ať už budete řezat, brousit či leštit zásadně pracujte jedině s ochrannými brýlemi na očích. Zrak máte jenom jeden a odlétávající prvky by vás mohly zasáhnout do oka.
 • Jestliže pracujete při nižších otáčkách, myslete na pravidelné přestávky během práce. Jde o totiž o to, že při nižších otáčkách se nedokáže tolik ochladit motor flexky. Proto je nezbytné rozbrušovačku občas vypnout, přerušit na chvíli práci a nechat motor vychladnout.
 • Životnost své úhlové brusky rozhodně prodloužíte tím, že nebudete zapomínat na její pravidelnou údržbu. Nemáte-li ochranu proti prachu, vyfoukejte prachové částice po každém použití zařízení stlačeným vzduchem. Udržujte rozbrušovačku v dílně v čistém a suchém prostředí. Odmění se vám mnoha roky práce.

Typy kotoučů

Společně s bruskou si budete kupovat také brusné kotouče. Tady velmi záleží na tom, k čemu je budete potřebovat, tedy zda s nimi budete brousit, řezat, leštit, nebo budete chtít takové, které se dají použít k více různých činnostem. Základní dělení rozeznává čtyři druhy kotoučů:

 • Brusné slouží k broušení, a to hlavně kovů. K dispozici jsou dva typy brusných kotoučů. Drátěné slouží na hrubé opracovávání, a to třeba hran či svarů. Lamelové se hodí na začišťování. Vybírat můžete z kotoučů různých tlouštěk od 4 do 8 mm. Setkáte se i s řadou dalších parametrů, a to brusná plocha (jakou plochu maximálně obrousí), úhel broušení a brusný úběr (kolik broušeného materiálu najednou odstraní)
 • Úkolem řezných kotoučů je samozřejmě řezání materiálu. Vybírat budete podle tloušťky, která se pohybuje od 0,8 do 3,2 mm, konkrétní výběr závisí na materiálu, který budete řezat. Řezné kotouče zvládnou řezání kovu i kamene.
 • Na řezání velmi tvrdých materiálů se používají diamantové kotouče. Rozbušovačka vybavená těmito kotouči si hladce poradí s řezem kamene, betonu nebo třeba keramiky.
 • Čtvrtou kategorií jsou kotouče univerzální, schopné řezat i brousit. Je ale třeba počítat s tím, že tato univerzálnost neznamená maximální kvalitu v obou činnostech. Rozhodně je lepší koupit si speciální řezný a speciální brusný kotouč a dosáhnout tak při práci maximální kvality než volit tento hybrid, který nemusí mít uspokojivé výsledky ani v jedné z činností.

Cena úhlové brusky

Samozřejmě jsou úhlové brusky k dispozici v několika cenových kategoriích. Záleží na vás. Kolik budete chtít do rozbrušovačky investovat. Pochopitelně hraje roli i to, jestli chcete menší model pro občasné drobné kutění v dílně, kde vystačíte s menším levnějším modelem, nebo jestli chcete flexku pro každodenní práci řemeslníka, který se živí manuální prací na zakázkách, pak budete jistě žádat dražší profesionální model. Ovšem ať už budete vybírat menší levnější úhlové brusky nebo ty nákladnější, orientujte se na značková zboží renomovaných výrobců jako například Makita, Bosch, Fieldmann, Hitachi, Einhell nebo třeba Black & Decker. Značkové brusky totiž vždy zaručují, že u nich platí bezpečnostní standardy. Rozhodně zapomeňte na jakékoli levné napodobeniny, jejich používání znamená ohromné bezpečnostní riziko. Mnohdy je dobré si připlatit, protože dražší modely se vyznačují kvalitnějšími materiály a ergonomičtějšími tvary, které se snáze drží v rukou. V jakých cenových relacích se rozbrušovačky pohybují?

 • Do 1 000 Kč seženete jednoduché modely s příkonem do 750 W a kotoučem 115 mm nebo maximálně 125 mm. Nutno ale dodat, že v téhle kategorii nemůžete očekávat vysokou kvalitu.
 • Od 1 000 do 5 000 Kč seženete vhodné modely pro domácí kutily, a to i s kotouči větších průměrů čili 150, 180 a 230 mm. Příkon se zde pohybuje v rozpětí 1 000 – 2 000 W, takže se jedná už o výkonné modely s velmi dobrými parametry.
 • Od 5 000 do 10 000 Kč se už můžete vybavit i akumulátorovými modely. V mnoha případech půjde o celou sadu včetně praktického kufru na uložení samotného zařízení a příslušenství k němu. V této skupině už najdete i modely vhodné pro profesionální řemeslníky.
 • Nad 10 000 Kč má smysl investovat tehdy, pokud chcete vysoce specializovaný model na konkrétní činnost, vyplatí se to především profesionálům. Za tuto cenu už dostanete stroje s příkonem i vyšším než 2 500 W, můžete využít i kotouče s průměrem nad 230 mm, součástí bývá vysoce sofistikované příslušenství. Modely disponují i řadou speciálních funkcí. Nejdokonalejší profesionální úhlové brusky mohou stát například 30 000 kč nebo i více. Jde ale o stroje vhodné primárně pro profesionály, kutilům se obvykle nevyplatí investovat takto vysoké částky.

Publikováno: 15. 10. 2019

Kategorie: Brusky

Autor: Martin Strnad