Jak vybrat správný typ brusky?

Nadchlo vás kutilství, opravy a výroba věcí všeho druhu? Bez ohledu na to, zda se svou zálibu chystáte provozovat v bytě, rodinném domku, na chatě nebo v dílně, musíte si pořídit alespoň základní nářadí. Nedílnou součástí nástrojové výbavičky by se měla stát i bruska, tedy nástroj určený k broušení rozličných materiálů.

Co je to bruska?

Bruska je obráběcí stroj, který může mít podobu buď stacionárního, tedy stolního stroje (nedá se přenášet), nebo ručního nářadí.

Ruční a stolní bruska

Ruční bruska umožňuje snadný přesun z místa na místo a můžete s ní pracovat jak v dílně, tak třeba i venku na zahradě. Broušení ve stacionární brusce probíhá tak, že věc, kterou potřebujete obrousit, upevníte přímo na stůl stroje. Naopak u ruční přenosné brusky můžete předmět upnout do svěráku na dílenském stole, nebo ji položit na zem či pevnou podložku, stojan apod.Jste zmatení a neradi byste při hledání správného typu brusky udělali chybu? Po přečtení rad, tipů a doporučení na základě zkušeností odborníků z naší redakce budete přesně vědět, jaké zařízení zvolit.

Jak bruska funguje?

K dispozici jsou brusky elektrické, které potřebují elektrickou energii ze sítě (tzn. ze zásuvky 230 V), tak akumulátorové - s těmi můžete pracovat i v místech, kde není k dispozici elektrický proud ze sítě.

Brusky fungují tak, že odebírají materiál buď s použitím brusného kotouče nebo brusného plátna. Kotouč se otáčí a brusný materiál odstraňuje buď na obvodě, nebo přímo čelem. Trochu jinak odbrušuje materiál brusné plátno. Připevňuje se na destičku, která během broušení buď kmitá, nebo provádí krouživý pohyb, případně oba dva pohyby zároveň.

Existuje ale ještě třetí možnost, kdy je brusné plátno upevněno jako nekonečný pás obíhající přes dva válce, jeden z nich funguje jako hnací, druhý coby volný.

Zcela univerzální bruska neexistuje

Brusky se vyrábí v různých provedeních. Ale i když jsou některá zařízení velmi variabilní a zvládají řadu úkonů, tedy nejenom broušení, ale například i vyhlazování nebo odstraňování laku či řezání, jsou univerzální jen zčásti.

Pamatujte, že žádná bruska neumí všechno. Proto si před nákupem důkladně rozmyslete, jaké činnosti budete v dílně vykonávat, a vyberte si takovou brusku, která vám umožní pracovat bez omezení. Z jakých typů brusek můžete vybírat?

Základní typy brusek

1. Úhlové brusky pro (téměř) univerzální využití

Úhlová bruska

Jediným typem brusky, který dokáže zároveň brousit i řezat, je bruska úhlová. Můžete se ní setkat i podnázvem rozbrušovačka či flexka, v obou případech jde stále o úhlovou brusku.

K čemu se úhlová bruska hodí?

Máte-li doma v plánu přeřezávat dlaždice, zařezávat drážky do zdi nebo přeříznout kovové profily či plechy, sáhněte po tomto typu brusky. Kromě broušení umí dělit i různé materiály: například beton, keramiku, ale i kov. Patří tedy mezi velmi variabilní nástroje. Upozorňujeme však na to, že není vhodná pro práci s hořlavými materiály, tedy dřevem a plasty. A to proto, že pracuje ve vysokých otáčkách, které by mohly zapříčinit vznícení.

Co všechno ovlivňuje průměr brusného kotouče?

Na dělení materiálů se u úhlové brusky užívají řezné kotouče, na broušení pak kotouče brusné. K dispozici jsou kotouče s průměry: 115, 125, 150, 180 a 230 mm.

Na průměru kotouče závisí hloubka řezu. Kotouč s průměrem 115 mm dokáže provézt řez do hloubky 2 cm, zatímco největší kotouč vyznačující se průměrem 230 mm zvládne i řez hluboký 7,5 cm. Modely s menším průměrem kotouče mají nižší hmotnost, cca 1,5 –3 kg. Brusky ty s kotoučem 230 mm mohou ale dosáhnout i hmotnosti 7 kg.

Hmotnost hraje roli při manipulaci, nároky na fyzickou kondici jsou u takové brusky větší. Velikost kotouče zároveň ovlivňuje i příkon brusky. Nejmenším bruskám s průměrem kotouče 115 mm postačí příkon 600 W, zatímco ty největší potřebují 2200 či 2400 W.

Budete-li brousit tvrdší materiály, potřebujete brusku s větším příkonem, jinak hrozí přetížení motoru.

Prohlédnout si kvalitní úhlové brusky za skvělé ceny

2. Vibrační brusky pro práci se dřevem i na opravy nábytku

Vibrační bruska

V případě, že se vaše kutilství zaměřuje především na práci se dřevem, například v dílně brousíte plochy či hrany, bude pro vás ideálním nástrojem vibrační bruska. Neocenitelným pomocníkem je také v při opravách starého nábytku, protože umí výborně odstranit z dřevěných kusů starý lak.

Kromě dřeva si vibrační bruska dokáže poradit i s obrušováním plastů nebo kovů - v těchto případech je důležité zvolit příslušný správný brusný papír - jiný bude na kov, jiný na dřevo nebo papír.

Princip fungování vibrační brusky je jednoduchý, motor rozkmitává pracovní desku, která se pohybuje dopředu a dozadu. Jednoruční vibrační brusky se hodí na drobnější práce, obouruční na větší plochy čili prkna nebo desky.

Poradí si i s hůře přístupnými místy

Výkonnost vibrační brusky je přímo úměrná příkonu. Na občasné broušení velmi malých ploch vám postačí bruska s příkonem 180 W, náročnější broušení si žádá brusku o výkonu 300 W a pro poloprofesionální užití je už třeba brusek s příkonem 650 W.

Větší brusná deska vyžaduje větší příkon - pro desku 160 cm² postačí příkon cca 250 W. Vibrační bruska zvládne i práci na hůře přístupných místech, potom je možné použít trojúhelníkové delta desky, které se jednoduše vymění za běžné desky. K dostání jsou také dělené desky, na nichž je vepředu delta deska, vzadu pak  deska standardní, takže nabízejí univerzálnější použití.

Vibrační brusku rozhodně nepoužívejte k broušení sádrokartonu. Vznikající jemný prach dokáže proniknout až do ložisek motoru a zadřít ho.

Prohlédnout si kvalitní vibrační brusky za skvělé ceny

3. Speciální brusky na sádrokarton, beton i jemné detaily

Chystáte se pracovat se sádrokartonem? Na sádrokarton existují speciální brusky určené přímo na tento druh materiálu. Nechybí jim funkce odsávání jemného prachu.

Dalším ze speciálních typů brusek je bruska na beton neboli také sanační bruska. I u ní je nesmírně důležité odsávání vznikajícího prachu.

Jestliže brousíte velice obtížně dostupné prostory, stojí za to si pořídit přímou brusku. Vyznačuje se malými rozměry a rozmanitým příslušenstvím umožňujícím právě průnik tam, kam se jiné brusky nedostanou. Hodí se pro broušení velmi jemných detailů, výborně se s ní opracovávají různé svary nebo odlitky.

Prohlédnout si kvalitní brusky na sádrokarton za skvělé ceny

4. Excentrické brusky pro práci se zaoblenými plochami

Další specifickou skupinou brusek jsou brusky excentrické. V zásadě pracují velice podobně jako brusky vibrační. Na rozdíl od nich ale nevibrují pouze dopředu a dozadu, současně opisují trajektorii kružnice. Právě díky této vlastnosti se excentrické brusky hodí na broušení zaoblených povrchů. Ale pochopitelně nachází uplatnění i při broušení rovných ploch, kdy je jejich vekou výhodou větší brusný úběr (tedy plocha, kterou dokážou najednou obrousit).

Excentrické brusky jsou výborné na detaily dobrušování nábytku a na menší tvarované plochy. Na rozdíl od vibrační brusky, která je vybavena brusnou deskou buď obdélníkovou nebo čtvercovou, excentrická bruska využívá kruhovou brusnou desku. Otáčí se mírně vyoseným pohybem o 2,5-3 mm, což je z toho důvodu, aby se na broušeném materiálu neobjevovaly kruhy jako stopy po broušení.

Výhodou je dvojnásobná rychlost

Větší úběr materiálu a také hladší povrch díky kombinaci předozadního a kruhového pohybu, takové jsou výhody excentrické brusky. Na druhou stranu má samozřejmě i omezení. Například s ní není možné zabrušovat rohy, na ty se naopak nejlépe hodí vibrační bruska opatřená delta brusnou deskou. Tvarované povrchy s excentrickou bruskou opracujete velmi snadno. Další důležitou předností je rychlost této brusky, uvádí se, že svoji práci zvládne až dvakrát rychleji než ostatní typy brusek.

Prohlédnout si kvalitní excentrické brusky za skvělé ceny

5. U pásové brusky oceníte hlavně rychlost

V případě, že opracováváte hromady prken nebo dřevěných desek, udělejte v dílně místo také pro pásovou brusku. Využijete ji například tehdy, když budete chtít odstranit nátěr ze starých plotových prken a znovu je použít. Pásové brusky se hodí pro hrubší opracování materiálu a jejich nespornou výhodou je rychlost, která může dosáhnout až 400 metrů za minutu. Velmi efektivní práci zastane tehdy, když je třeba zpracovat velké plochy. Jejich obrušování malými jemnějšími bruskami by vás stálo nepoměrně více času a nedosáhli byste uspokojivých výsledků.

Pozor na stopy po broušení

Nevýhodou pásové brusky je ovšem fakt, že brusný pás běží pořád stejným způsobem. Logicky tak dochází k tomu, že se na opracovavané ploše objevují stopy po broušení. Pak se vyplatí například zvládnout hrubé broušení pásovou bruskou a na to jemné využít třeba brusku vibrační. Velmi často se negativní stopy po broušení u pásové brusky vyskytují tehdy, brousíte-li měkké dřevo přes léta. Pak je možné dobroušení provést po létech, a to jiným typem brusky.

Prohlédnout si kvalitní pásové brusky za skvělé ceny

Jaké parametry jsou u brusek důležité?

Chystáte-li se koupit brusku, určitě vás bude zajímat, jaké parametry při nákupu hrají hlavní roli a proč se na ně soustředit.

Příkon

V první řadě jde o příkon, který je zároveň ukazatelem výkonnosti brusky. Příkon hovoří o tom, kolik energie bruska ke své práci odebere z elektrické sítě. Menší brusky mají malý příkon, malé jednoruční vibrační brusky kolem 200 W. Čím větší brusný kotouč nebo deska, tím více ale bruska spotřebuje energie.

Otáčky

U otáček se dozvíte, kolikrát se kotouč či pás brusky otočí během jedné minuty. Podstatný je zde ale výkon motoru brusky.

Brusný úběr

Číslo jak rychle a o kolik bruska zvládne obrousit určitý úsek materiálu, udává parametr zvaný brusný úběr.

Brusná plocha

Brusný talíř či papír na brusné desce udává velikost plochy, která se dostává do styku s broušeným materiálem - jde o brusnou plochu.

Hmotnost

Samozřejmě je velice důležitá i hmotnost brusky. Lehoučké jednoruční vibrační či úhlové brusky mohou mít i pouhých 1,5 kg, větší brusky váží mnohem. Zejména u brusek do ruky je hmotnost důležitá - čím jsou lehčí, tím snadněji se s nimi manipuluje.

Ergonomie

Budete-li s bruskou v ruce trávit spoustu času, stoprocentně oceníte ergonomický design. Bruska by vám měla do ruky padnout jako ulitá a nezpůsobit vám mozoly ani při delším používání.

Další funkce pro lepší bezpečnost při práci

Základní parametry brusek ale doplňuje ještě řada dalších, kterým je rovněž třeba se věnovat.

Patří sem ovládání. Většina brusek, snad s výjimkou těch malých úhlových, si žádá ovládání oběma rukama. Proč? Jde o bezpečnostní pojistku - potřebujete obě ruce, takže jednu z nich nestrčíte třeba k brusnému kotouči, kde by došlo ke zranění. Stejně tak by měla být snadná výměna brusných papírů, kotoučů či pásů.

Dále jde o ergonomii. Zkrátka brusky by vám měly jít do ruky, lehce a snadno se držet. Dále jde i o tlumení vibrací při práci.

Komfortnímu ovládání a snazší práci pomohou i další funkce, a to třeba odsávání prachu, bezpečností pojistka či regulace otáček, ochrana brusky před přetížením motoru a zpětným rázem.

Rozhodně nejde o zbytečnosti, ale funkce, které nejenom zvýší vaši bezpečnost při práci, ale i zmírní únavu z fyzické práce - v tomto případě mluvíme o tlumení vibrací.

Ceny brusek

V jaké cenové kategorii si pořídit brusku? Měli byste si předem rozmyslet, kolik chcete investovat, jak často chcete s bruskou pracovat. To vše při výběru samozřejmě hraje roli.

Brusky do 1500 Kč

Pro občasnou nenáročnou práci stačí i levnější brusky, které je možné sehnat i kolem 1000 Kč. Platí ale, že tady musíte přistoupit na řadu kompromisů vzhledem k ceně. Tedy nepůjde o žádné špičkové materiály, také bezpečnost nebude na vysoké úrovni. Je proto lepší sáhnout do o něco vyšší kategorie.

Brusky od 1500 do 3000 Kč

Už v relaci kolem 1500 Kč se dají opatřit lepší malé brusky. Pokud budete brousit často a chcete prověřenou kvalitu a komfort práce včetně bezpečnosti, přichystejte si zhruba dvojnásobek čili 3000 Kč.

Tady už je ergonomie na vysoké úrovni, používají se kvalitní materiály, vibrace jsou tlumeny.

Brusky nad 3000 Kč

Nad 5000 Kč jsou pak k dispozici i brusky určené profesionálním řemeslníkům, se kterými je možné zvládnout i náročnou práci.

Modely brusek nad 10 000 Kč potom jsou určeny pro speciální práce, mají k dispozici celou řadu příslušenství.

Typy brusek podle plánovaného využití

Pro svoji univerzálnost se nejvíce doporučuje úhlová bruska, která vám v jediném zařízení umožní zvládnout celou škálu prací v dílně. Kdo hodně brousí velké plochy, třeba prkna na obkládání či plot, měl by do své dílenské výbavy zahrnout rovněž brusku vibrační. Ti, kteří se často zaměřují na autoklempířinu a obrušování tvarovaného dřeva by pak měli rozhodně pořídit brusku excentrickou. Vše další pak závisí ještě na speciálních požadavcích a pracích, které budete v dílně provádět, tomu musíte přizpůsobit výběr.

Publikováno: 07. 10. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Brusky

Autor: Jakub Dlouhý