Nádrže na dešťovou vodu šetří peníze i planetu

Kvůli stále se oteplujícímu podnebí klesá také počet srážek, setkáváme se s obdobími sucha a řeší se otázky omezení pitných zdrojů. V mnoha obcích v suchých měsících platí zákaz zalévání zahrady nebo napouštění bazénu pitnou vodou. Tohle všechno lidi vede k pořízení nádrže na dešťovou vodu. Aspoň v nějaké míře využívá dešťovou vodu spousta lidí. Svádí ji například z okapu do barelu a následně ji používají na zalévání zahrady. To je dobrý začátek, ale můžete vzít celou situaci ještě mnohem vážněji.

Betonová nádrž na dešťovou vodu nabízí mnoho možností

Co je jeden malý barel oproti celé betonové nádrži? Betonová nádrž na dešťovou vodu se zabuduje pod zem, takže nezabírá žádné místo na zahradě. Kromě toho, jelikož na vodu nesvítí sluníčko, zůstává déle čerstvá, nekazí se a nerostou v ní plísně. Právě proto má mnohem bohatší využití než jen na zalévání zahrady.

Dešťovou vodou se dá například splachovat záchod

Pokud si pořídíte systém na rozvedení dešťové vody po celém domě, můžete ji využívat například na splachování toalety. Vynikající je též na praní, dešťová voda totiž není tvrdá a nezpůsobuje vodní kámen. A možná byste našli i další využití. Použít se dá třeba na sprchování, umývání podlahy a samozřejmě již zmíněné zalévání zahrady.

Část pořizovací ceny uhradí dotace

Kolik taková betonová nádrž stojí? V ceníku na Beton-zumpy.cz se snadno dozvíte, že ceny se pohybují v řádech desítek tisíc korun, v závislosti na velikosti. K tomu je potřeba připočíst cenu za montáž, případně za systém rozvádějící dešťovou vodu po domě. Částku ovšem nemusíte hradit sami, dá se využít dotace z programu Dešťovka. Pokud tedy o využívání dešťové vody uvažujete, ideální je obrátit se na společnost, která vám s vyřízením dotací pomůže. A klidně začněte celou záležitost řešit už nyní v zimě, ať jste další sezónu připraveni a sucho vás jen tak nezaskočí. Hned od jara navíc můžete začít šetřit – využíváním dešťové vody pochopitelně snížíte spotřebu pitné.

Publikováno: 27. 11. 2020

Autor: Jakub Dlouhý