Jak správně skladovat hořlaviny ve skladových halách

Skladové haly patří v posledních letech k velice oblíbeným. Jedná se o prostory, které člověk smontuje na místě, kde se mu to hodí, stejně tak rychle je demontuje, pakliže už nebude chtít skladové haly používat. Zároveň platí, že je možné je využívat prakticky na cokoli. Lze v nich skladovat výrobky nebo materiály, také mohou montované haly sloužit jako garáže pro zemědělské stroje nebo jiná vozidla, jako jsou veteráni, či motorky. Taktéž se může jednat o místo, kde bude docházet ke skladování hořlavin. Ovšem v tomto případě buďte opatrní, aby nedošlo k úniku nebezpečných látek. Pokud se rozhodnete ve skladových halách skladovat hořlaviny, pamatujte na to, že se stále jedná o nebezpečnou látku, která může napáchat neplechu. Pokud budete hořlaviny skladovat správně, v budoucnu tím zachráníte nejen svou provozovnu, ale také veškeré ne zrovna levné stroje a zařízení a samozřejmě i lidské životy svých zaměstnanců.

Skladová hala je jen jedním požárním úsekem

Ptáte se tedy, jak skladovat hořlaviny ve skladových halách správně a bezpečně? Pravděpodobně tím nejdůležitějším krokem je rozčlenění skladovacích prostor do takzvaných požárních úseků. V každém takovém požárním úseku se pak může nacházet maximálně 250 litrů hořlavých kapalin, z toho pak 50 litrů maximálně hořlavin I. třídy. Jenom tak dojde k minimalizování případných škod, kdyby došlo k požáru nebo k jiné mimořádné situaci. Skladová hala se bere jako jeden jediný požární úsek. Abyste v ní mohli uskladnit vícero hořlavých kapalin či hořlavin, muselo by dojít ke stavebním úpravám.

Ke stavebním úpravám ne vždy může dojít

Sice montované skladové haly jsou prostory, kde by k úpravám dojít mohlo, jelikož se nejedná o stavbu se stavebním povolením, na druhou stranu ne vždy k nim může dojít. To se vždy odvíjí od místa, kde stavební hala stojí, případně jak je velká a podobně.

Publikováno: 28. 06. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Autor: Jakub Dlouhý