Gola sada

Gola sady nesmí chybět v žádné dílně, lhostejno zda jde o malou domácí dílnu amatérského kutila, nebo velkou profesionální dílnu. Vybírají se na míru podle potřeb konkrétního řemeslníka nebo kutila, a ty má každý jiné. Umožňují dotahovat či povolovat šroubové spoje.

Co je gola sada?

Zkušení řemeslníci přesně vědí, co si pod pojmem gola sada představit. Ovšem začátečníci pochopitelně tápou. Tedy pro ty, kteří dosud netuší: Gola sada je souborem nářadí, který zahrnuje celou škálu různých nástrčných a zástrčných klíčů. Vyskytují se i názvy jako nástrčná hlavice nebo také nástavec. Někdy se můžete setkat rovněž i s lidovým označením ořech. Jedná se o totéž. S hlavicemi nebo-li klíči se pracuje pomocí ráčny. Nyní si musíme vysvětlit, co to ráčna je. Jde o ovladač těchto nástavců, vlastně jakousi rukojeť. Ráčna je základním kamenem každé gola sady. Bez ní byste totiž s hlavicemi vůbec nemohli pracovat, nešlo by to. Neměli byste možnost je ovládat. Dále může být součástí gola sady i další příslušenství jako třeba stranové klíče či měřidla. Pak už se ale dostáváme do kategorie multifunkční sady nářadí zahrnující i další kusy. Nedílnou součástí jakékoli gola sady je vždy rovněž kufřík. Tvoří nejenom obal chránící ráčnu a hlavice, je současně šikovným zavazadlem do ruky, ve kterém můžete celou sadu přenášet na místo, kde ji budete potřebovat. Zároveň prostor kufříku umožňuje, že máte o hlavicích dokonalý přehled. Každá má v kufříku své přesně dané místo, takže nehrozí, že by se vám někam zatoulala.

Jak vybrat gola sadu?

Otázka výběru gola sady je nesmírně důležitá. Jednoznačně platí, že potřeby každého řemeslníka nebo kutila jsou dost odlišné. Co bude dokonale vyhovovat jednomu, nemusí stačit druhému. Samozřejmě zde hraje roli okruh činností, kterými se v dílně budete zabývat. Od toho se odvíjí, jaká gola sada bude právě pro vás nejvhodnější. Proto jsou podstatné různé poznatky, kterými byste se měli při úvahách o správném výběru především řídit. Podrobně probereme všechny parametry gola sad. Upozorníme, na jaké faktory se při výběru zaměřit a nezapomeneme ani to, na co byste si měli dát pozor a jak při výběru nenaletět. Soustředíme se rovněž na to, kteří výrobci nabízejí kvalitní zboží, na které se můžete spolehnout. Zároveň byste neměli nechávat bez povšimnutí uživatelské recenze jednotlivých produktů. To ale pochopitelně připadá v úvahu až ve chvíli, kdy už máte jasno, jakou gola sadu zvolíte a rozhodujete se třeba mezi dvěma různými výrobky. Praktické postřehy lidí, kteří mají s danou gola sadou zkušenosti a sdílejí je, patří mezi neocenitelné. Mnohdy vás odradí od nákupu, který by se následně mohl ukázat jako špatné řešení.

Kde se vzal název gola?

Možná vás už také napadla otázka, proč se sadám hlavic s ráčnou vlastně říká gola sady. Za vznikem tohoto názvu se musíme vrátit trochu do minulosti, přesněji do počátků 60. let 20. století. Právě v této době totiž firma Tona představila plechový kufřík plný hlavic s ráčnou a na trhu ho nabídla pod názvem gola. Tenkrát u nás nebyl k dispozici tak široký výběr nářadí jako dnes. Dá se říci, že tato firma byla téměř jediná, jejíž sady se u nás objevovaly. Proto se obchodní název – gola sada – velice brzy stal vlastně synonymem sady tohoto nářadí. Zatímco mladí tuto souvislost určitě netušili, staří machři si možná na první gola sady od firmy Tona možná ještě vzpomenou.

Kde se dá gola sada využít?

Méně zkušení kutilové a řemeslníci si nejspíše říkají, k čemu se vlastně gola sada používá. Jejím základním úkolem je šroubování. Velmi často se vám stane, že potřebujete něco zašroubovat a máte na to jenom velice omezený prostor. V takovém případě přichází správný okamžik pro použití ráčny s hlavicí. Typické užití nástavců je například při spravování a údržbě jízdních kol a automobilů. Mimo jiné se ale mohou hodit i při různých montážních pracích, například když potřebujete smontovat regály nebo nábytek. Právě konkrétní využití gola sady je zásadním kritériem při jejím výběru. Podstatné je v tuto chvíli, jak je velký čtyřhran na ráčně. Jeho rozměr je udáván v palcích. Pochopitelně vás ale musí zajímat i to, kolik a jakých nástavců sada obsahuje, jaké další příslušenství v ní najdete. Na trhu jsou totiž k dispozici jak sady poměrně univerzální, hodící se na různé práce, tak i hodně specializované gola sady. Proto se musíte rozhodnout, co s ní budete dělat, abyste sáhli po té správné.

Velikosti gola sad

Zmínili jsme jeden velice důležitý parametr, a sice velikost čtyřhranu na ráčně, která udává v palcích velikost gola sady. Jde vlastně o segment, který spojuje ráčnu s hlavicí – na tento čtyřhran se nástrčný nebo zástrčný klíč nasazuje. Jde o mimořádně důležité kritérium pro výběr gola sady. Proč? Protože různé velikosti čtyřhranu mají různé využíti, každí se hodí pro něco jiného. Ovšem na trhu se dají koupit také sady vybavené více ráčnami o různých velikostech. Ty se dají využít k širšímu spektru šroubovacích prací, takže pokud budete uvažovat o tom, že budete v dílně zpracovávat různé věci a nechcete si pořizovat větší množství sad, bude pro vás vhodnou volbou právě taková gola sada. Nyní se soustředíme na nejčastěji používané velikosti gola sad a k čemu se nejlépe hodí.

¼ ʺ sada

Přezdívá se jí malá gola sada. Obvykle obsahuje nástavce s rozměry 4-14 mm, čtyřhran je potom přepočtu na klasické míry 6,35 mm. Můžete s její pomocí pracovat se šrouby, které mají závit až M10. Tuto sadu využijete k práci s menšími šrouby. Hodí se třeba když potřebujete smontovat doma nábytek, opravit jízdní kolo nebo motorku.

½ ʺ sada

Se čtyřhranem 12,7 mm patří do kategorie těch nejpoužívanějších. Disponuje hlavicemi většinou v rozmezí 8-36 mm a díky tomu se řadí k hodně univerzálním sadám. Vlastně s ní zvládnete veškeré práce doma v dílně nebo na autě v garáži. Hodí se pro šrouby se závity až do M22. Můžete narazit na sady s malou a velkou ráčnou a s tímhle vybavením už zvládnete opravit téměř cokoli.

3/8 ʺ sada

Sortiment hlavic 6-24 mm a čtyřhran 9,53 mm to jsou parametry této sady. Ve spoustě zemí je tato velikost běžným standardem a stále více proniká i k nám. Hovoří pro ni dost velká univerzálnost prací, které s ní zvládnete. Pracovat můžete s poměrně širokým spektrem šroubů od závitů M4 až po M14, tedy od celkem jemných až ke hrubším. Jestliže na ráčnu nasadíte adaptér, můžete pak pracovat i s ořechy ze sady ¼ ʺ nebo ½ ʺ, což dělá tuto sadu velmi široce použitelnou.

¾ ʺ sada

Opravujete-li například nákladní automobily, autobusy, zemědělské stroje, vlaky, rozhodně se vám tahle sada bude hodit. Disponuje velkým čtyřhranem 19,05 mm a souborem hlavic o velikostech 18-50 mm. Je tedy zřejmé, že se zde pracuje především s opravdu velkými závity. V domácnosti nebo domácí dílně nemá tato velikost téměř žádné využití. Naopak třeba profesionální opraváři aut se bez ní vůbec neobejdou.

1ʺ sada

Čtyřhran o velikosti 25,4 mm a hlavice rozměrů 41-80 mm, to stručný popis největší gola sady. Doma v dílně by vám nebyla k ničemu, tahle velikost je užitečná jenom v oblasti průmyslu. S její pomocí můžete montovat nebo naopak demontovat nadměrné spoje.

Ráčna

Už jsme vysvětlovali, že ráčna nebo-li rukojeť či ovládací prvek, na který se nasazují jednotlivé hlavice, je nejdůležitějším prvkem celé gola sady. Proto musí být co nejkvalitnější. Maximální kvalita materiálu by měla být samozřejmostí, ale nejde jenom o něj. Podstatná je rovněž rukojeť, protože ta určuje, zda se vám bude ráčna dobře držet v ruce, zda práce s ní bude lehká nebo naopak namáhává. Měla by proto být protiskluzová a ergonomická, abyste ji snadno uchopili a při práci vám v ruce neprokluzovala. Zároveň musí být kvalitní i upevnění hlavic. Nedílnou součástí ráčny je pak přepínání směru jejího záběru čili pravého a levého chodu (dotahování či povolování), k tomu obvykle slouží páčka. Jaké další parametry ráčny byste neměli přehlédnout? Především je to počet zubů. Hrubé ráčny nejsou tak citlivé na zacházení, nedojde u nich ke stržení. U jemné ráčny, třeba takové, která je vybavena 72 zuby, je riziko stržení mnohem větší a vyžaduje proto opatrnější práci. Zase je ale mimořádně vhodná k práci na malém prostoru.

Materiály

Základem gola sady, a to jak ráčny, tak i všech nástrčných klíčů je materiál. Musí jím být kvalitní, ušlechtilá a zároveň velmi odolná ocel. Právě na kvalitě materiálu použitého pro výrobu gola sad totiž závisí jejich životnost. Při práci jsou totiž jak ráčna, tak i hlavice mimořádně namáhány, a to na tah a zároveň i na kroutící moment. Jakékoli vady v materiálu a jeho nízká kvalita by mohly způsobit deformaci nebo dokonce přímo prasknutí nástrojů. Naproti tomu, pokud je použita kvalitní ocel a výrobní zpracování nástrojů, tedy jak ráčny, tak i nástavců, je precizní, podobné problémy nehrozí. Jaká ocel se doporučuje? Za záruku kvality pro výrobu tohoto druhu nástrojů se obvykle považuje chrom-vanadiová ocel, která vykazuje dobré vlastnosti.

Hlavice

Gola sady mohou obsahovat hlavice vybavené rozmanitými profily. Obvykle zde nechybí šestihrany a dvanáctihrany, ovšem mohou tu být speciální profily jako IMBUS, TORX, a to nástrčný i zástrčný a zástrčný s dírou, nebo XZN tisícihran, RIBE, křížový PZ, křížový PH, plochý. Proto je důležité si při výběru sady prohlédnout, jaké profily hlavice obsahují a promyslet si, k jaké šroubovací práci vám sada bude sloužit. Tedy zda obsahuje všechny profily, který budete potřebovat.

Bity

Pod tímto názvem se skrývají zástrčné šroubovací nástavce. Každá gola sada jich obsahuje hned několik, a to různých velikostí i rozmanitých profilů. Když je budete připevňovat na ráčnu, budete k tomu potřebovat adaptér. Nebojte se, není to nic, co byste museli shánět někde mimo. Adaptér je vždy součástí každé gola sady.

Počet dílů

Kolik dílů by kvalitní gola sada měla obsahovat? Možná máte dojem, že co nejvíce. Zdánlivě ano, ale... Není to rozhodně nutné. Samozřejmě existují na trhu obrovské gola sady, kde najdete klidně i více než dvě stovky dílů. Musíte si ale uvědomit jednu důležitou věc: Čím více dílů sada má, tím bude dražší. Takže při nákupu větší sady byste museli sáhnout hlouběji do peněženky. A nabízí se samozřejmě otázka, zda není zbytečné vlastnit ohromnou gola sadu, z níž kromě ráčny budete používat tři nebo čtyři nástavce a zbytek celé té bohaté výbavy bude celý rok odpočívat netknutý v kufříku. Pak si můžete říci, že jste zbytečně vyhodili spoustu peněz, protože by vaše potřeby bez potíží pokryla i mnohem menší sada. Takže než sáhnete po vyvolené gola sadě, přemýšlejte, co hlavně budete potřebovat. Zvolte si pak takovou, v níž nechybí hlavně ty hlavice, které se hodí pro vaši práci. Samozřejmě tam může být i něco navíc, ale nemá smysl si pořizovat rozsáhlé sady, které budou ležet ladem. V případě, že dopředu víte, že vaše práce bude dost různorodá, pak se vyplatí sáhnout po bohatší gola sadě.

Ceny gola sad

Už jsme lehce naťukli otázku cen gola sad, a sice, že čím více nástavců, tím vyšší je zároveň cena. V jakých cenových relacích se tedy dá pořídit gola sada, která uspokojí alespoň základní potřeby? Dají se zhruba rozdělit do tří následujících kategorií.

Gola sady do 1000 Kč

Asi vás to překvapí, ale základní gola sada se dá pořídit už za pár stovek. Ty nejjednodušší s nejmenším počtem dílů stojí dokonce už zhruba tři stovky. Nelze je rozhodně šmahem odsoudit jako nekvalitní. I v této kategorii se nacházejí sady nabízející velmi slušnou kvalitu za dobrou cenu. Omezením je skutečnost, že nemají tak bohatou výbavu. Většinou jde o jednu velikost a maximálně stovku dílů. I tak se ale dá říci, že občasným kutilům dobře poslouží.

Gola sady do 2000 Kč

Tuto kategorii bychom mohli nejspíš označit jako zlatou střední cestu. Sortiment je v cenovém rozmezí 1000-2000 Kč nejširší. Nabízí už velmi dobré sady, které plně uspokojí rozmanité práce, k dispozici jsou třeba dvě stovky dílů. Kutilové, kteří se svojí činnosti věnují soustavně a chtějí být dobře vybaveni většinou sáhnou po gola sadách právě z této kategorie.

Gola sady nad 2000 Kč

V nejvyšší cenové oblasti narazíte v podstatě na poloprofesionální nebo profesionální sady. Vyplatí se je pořizovat tehdy, když si budete jisti, že bohatou šíři jejich příslušenství opravdu využijete.

Nejlepší značky gola sad

Při výběru byste se měli ohlížet i na značku. Rozhodně zapomeňte na příliš levné no name sady, protože ty nemusí být vyrobeny z kvalitního materiálu a při práci s nimi by tak byla ohrožena i vaše bezpečnost. Zároveň mohou mít krátkou životnost. Soustřeďte se proto na značky, které přinášejí kvalitu a zaručují dlouhou životnost svých výrobků. Nabídneme vám několik tipů na výrobce, s jejichž gola sadami byste měli být spokojeni.

  • Poznávacím znamením gola sad firmy Narex je modrý kufřík, díky němu si je nespletete. Nabízejí sady v různých cenových úrovních a s různou šíří výbavy, takže jistě mezi nimi najdete tu nejvhodnější. Dostanete kvalitu za dobrou cenu.
  • Sady Yato si uživatelé chválí, takže jim určitě věnujte pozornost.
  • Tona dala gola sadám jméno, takže už proto si zaslouží ve výčtu být. Nabízí tradici a dobrou kvalitu, potěší rovněž velmi rozsáhlým sortimentem.
  • Širokým sortimentem se chlubí rovněž značka Honiton. K dispozici jsou sady různých cen a vybavení.
  • Výborné výsledky v testech dosahují sady společnosti Mannesmann. Pravda ale je, že se soustřeďují hlavně na sady z nejdražší kategorie nad 2000 Kč. I tady ale můžete vybrat levnější možnost.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Co je to systém AS-DRIVE?

Co si představit ve chvíli, když se dozvíte, že gola sada, kterou jste si vybrali je vybavena systémem AS-DRIVE? Rozhodně by vás to mělo potěšit, protože to svědčí o kvalitě takové sady. Rozumí se tím úprava tvaru nástavců, díky které lze dosáhnout i vyšší kroutící moment. Zároveň je s tímto systém možné poměrně lehce povolovat například šrouby, které se vyznačují už trochu zdeformovanou hlavicí, a tudíž práce s nimi bývá obtížnější. Se systémem AS-DRIVE je práce jednodušší a lehčí.

Z jakých materiálů bývá úložný kufřík?

Zatímco dříve bývaly kufříky obvykle plechové, v současnosti se nejčastěji vyskytují plastové. Jsou lehčí, což je výhodou při přenášení. Vystýlají se pěnovými vložkami, které v sobě mají tvarované výřezy, do kterých všechny díly sady dokonale zapadnou. Jsou dobře a přehledně umístěny, nemohou popadat a poškodit se třeba při přenášení. Zároveň máte dokonalý přehled o tom, co a kde v kufříku máte.

Lze nástavce z gola sady použít i na rázové nářadí?

Tenhle nápad bychom vám rozhodně nedoporučovali zkoušet. Hlavice z klasických gola sad se k práci s pneumatických nebo elektrickým nářadím určitě nehodí.

Publikováno: 23. 10. 2019

Kategorie: Nářadí do dílny

Autor: Martin Strnad