Jak vybrat materiál, z kterého budou vyrobeny police do regálů?

Pokud vybíráte samotný regál, máte na výběr celkem ze tří možností materiálů: dřevěný, plastový či kovový regál. Každý z nich se liší svými vlastnostmi a použitím. Například kovové regály patří mezi nejodolnější, dřevěné zase využijete v interiéru. Výběrem regálu ale s materiály ještě nekončíte. Můžete si totiž ještě zvolit, z jakého materiálu budou police na něm. I to může ovlivnit celkovou kvalitu regálu. V první řadě byste měli vědět, co na regálu plánujete skladovat.

Plechové police

Plechové police jsou dostatečně odolné, abyste je využili i v dílně. Navíc jsou ošetřeny proti korozi (obvykle jsou pozinkované). Pokud jsou navíc nalakované (mohou mít celou škálu barev), pak je možné je použít také do interiéru – klidně do kuchyně i kanceláře. Lakované police se velmi dobře čistí, nejsou ale vhodné do dílen. V dílnách totiž obvykle skladujeme tvrdší a těžší předměty, které by mohly lak poškrábat.

Police ze surové dřevotřísky

Vzhledově sice nevypadají příliš přitažlivě, jsou ale velice levné. Hodí se tak zejména do méně reprezentativních prostor, jako jsou garáže, kůlny, spižírny či dílny. V běžném prostředí nehrozí jejich deformace nebo plísně. Neměli bychom ale na nich skladovat nádoby s kapalinami (například motorový olej), protože v případě jejich vylití, je dřevotříska nasákne a už je nikdy nevyčistíte.

Police s MDF a lamina

MDF je něco jako jemnější dřevotříska, je ale čistě přírodní (vyrábí se bez použití lepidel). I ona má stejné vlastnosti, jako dřevotříska. O něco lepší možností je lamino, což je dřevotříska, která je potažená speciální laminovanou vrstvou. Díky ní je snadnější údržba police, a navíc také regál lépe vypadá. Je tedy vhodný i do interiéru.

Nerezové police

Ze všech nejodolnější jsou nerezové police, které jsou ale obvykle natolik drahé, že se používají jen v takových provozech, kde se skladují chemikálie či různé nebezpečné látky.

Plastové police

Plastové police jsou levné, mají ale velmi nízkou nosnost. Na druhou stranu nepodléhají plísním a jsou nenáročné na údržbu.

Publikováno: 30. 12. 2021

Kategorie: Materiály

Autor: Jakub Dlouhý