Štukujeme, tmelíme, malujeme...

V době ekonomické krize se dá šetřit různě, například tak, že si některé věci v bytě nebo v rodinném domě prostě uděláte sami. Jednou z takových věcí je i malování. Na těchto stránkách vám popíšeme čím štukovat, tmelit a následně vymalovat.

Štukování

Nejdříve pár slov o štukování. Ke štukování se hodí zejména suchá maltová směs, kterou koupíte v každém specializovaném obchodě se stavebninami. Ke štukování doporučujeme koupit si také gumové rukavice, neboť směs ke štukování obsahuje vápno. Suchá maltová směs se ředí vodou. K samotnému štukování budete potřebovat štětku, kbelík, stěrku, zednickou lžíci, novodurové hladítko a plstěné hladítko.

Tmelení

K tmelení budete pro změnu potřebovat vyrovnávající kryt. K tmelení si kupte ještě ocelovou stěrkou a spárovací pásky. Spárovací pásky se vám budou hodit především pro zakrytí menších trhlin, obzvláště okolo stropu.

Malování

K samotnému malování je potřeba si koupit barvy a malířské náčiní. V tomto směru je dneska velmi pestrý a široký výběr. K malování se nejčastěji používá štětka nebo váleček. V současné době vede spíše váleček, neboť malování válečkem je rychlejší a méně pracné. Při výběru válečku však věnujte dostatečnou pozornost jeho typu. Pokud máte doma hladký povrch stěny, zvolte si určitě jemný váleček s krátkými vlákny. Pokud máte větší byt, je dobré koupit si rovnou dva válečky. Nezapomeňte si taktéž zakoupit plochý štětec, který využijete na vymalování rohů a ploch kolem oken a dveří. K pohodlnému malování se vám určitě osvědčí teleskopická tyč, malířské štafle, stírací mřížka a krycí malířské fólie. Pak už jenom stačí, když si vyberete odpovídající barvy a můžete se pustit do malování. Pokud si však budete chtít namíchat barvy podle svého vlastního vkusu, dobrým pomocníkem při této činnosti je vzorník barev.

Publikováno: 07. 03. 2020

Autor: Jakub Dlouhý