Jak postavit zahradní krb

Zahradních krbů je na dnešním tuzemském trhu velké množství. Šikovný český kutil si však zahradní krb dokáže postavit zcela sám, takže nemusí zbytečně utrácet peníze za drahé zahradní krby v obchodech. Zde jsou některé základní rady, jak postavit zahradní krb i gril s udírnou.

Základem zahradního krbu je funkční ohniště

Nejdříve je zapotřebí promyslet si ohniště, které je základem každého zahradního krbu. Funkční ohniště by mělo být ze všech tří stran uzavřené. K funkčnímu ohništi by taktéž neměl scházet grilovací rošt a lapač kouře kvůli nepříjemnému kouři a dýmu.

Vhodný stavební materiál

Jako stavebního materiálu pro zahradní krby použijte cihly nebo tvárnice. Pokud však máte k dispozici jiný stavební materiál, můžete samozřejmě použít i kámen nebo keramiku. Dobré je si však zvolit takový stavební materiál, který odolá povětrnostním podmínkám. Pro stavbu zahradního krbu je velmi důležitý výběr vhodného místa. Nejlepší místo na stavbu krbu je místo, kde příliš nefouká, takže ideální je závětrná strana zahrady.

Zhotovení základů zahradního krbu

K zhotovení základů je dobré použít několik velkých a rozměrných kamenů, které dáte do země. Poté postavíte zhruba 45 cm vysokou a 50 cm silnou základní zeď. Svisle ke stěně pak přidáte další velké kameny tak, že se zrodí ohniště v podobě písmene U. Pokud bude síla bočních stěn 35 cm, tak bude vnitřní obvod ohniště měřit 130 x 130 cm. Celkově vám vznikne uvnitř plocha, která bude měřit 60 x 60 cm. Do tohoto místa pak dáte rošt.

Další možná řešení stavby zahradního krbu

Zbytek stavby je už pouze na vaší fantazii. Existuje například možnost vestavit zahradní krb přímo do okrasné zídky. Interesantním a neobvyklým řešením je zhotovení krbu, jako součásti kamenné opěrné zdi ve svahu. Postupným odkopáním zeminy získáte rovnou vhodnou plochu k sezení a současně vyvoláte potřebu vybudovat tuto opěrnou stěnu, aby se úsek odkopaného svahu postupně nesesouval. Odvod nepříjemného kouře pak může být právě vystavěn ve svahu.

Publikováno: 07. 03. 2020

Autor: Jakub Dlouhý