Jak postavit ptačí budku

Pokud chcete něco udělat pro živou přírodu, zde vám popíšeme velmi snadný návod, kterak si doma nebo na své chalupě vyrobit ptačí budku. Výroba ptačí budky je opravdu snadná práce, která vám rovněž nezabere příliš času. S tímto jednoduchým návodem ji zvládne vyrobit každý šikovný český kutil.

Co budete ke stavbě budky pro ptáky potřebovat?

Ke stavbě ptačí budky budete potřebovat zejména dřevěná prkna o tloušťce dvou až tří centimetrů. Nezbytná je dále pilka na dřevo, vrtačka, metr, obyčejná tužku, dostatečné množství hřebíků, hnědá barva na dřevo a štětec.

Pracovní postup stavby ptačí budky

Nyní přejděme k samotnému pracovnímu postupu. Nejdříve si nařežeme dřevěná prkna. Do čelní části desky vyvrtáme vletový otvor. Příslušný otvor vyvrtejte zhruba ve 2/3 ode dna. Pak si nařežte dno tak, aby se vešlo mezi jednotlivé stěny a vyvrtáte do každého rohu malý otvor o průměru pěti milimetrů. Zadní část připevněte malými hřebíky na lištu. Pote připevněte hřebíky také pravý boční díl na zadní díl. Pak zbývá připevnit hřebíky levý boční díl na zadní díl. Dno pak přidělejte mezi boční díly. Čelní díl přidělejte ve vrchní části k bočním dílům. Čelní díl připevníte dole takovým způsobem, že hřebík naklepete na boční díl do poloviny a opatrně jej ohnete na čelní díl. Na závěr připevněte střechu a natřete ptačí budku hnědou barvou. Budku si můžete pověsit na balkón nebo na pergolu ve své zahradě.

Co ještě byste měli o stavbě ptačí budky?

Na úplný závěr si prozraďme malý seznam velikostí vletových otvorů pro konkrétní druhy ptáků. Pro špačka je zapotřebí vyvrtat otvor o velikosti 5 centimetrů. Pro holuba nebo kavku je nutný otvor o velikosti 9 centimetrů. Vůbec největší otvor potřebuje Puštík obecný a to 13 centimetrů. Naopak nejmenší otvor potřebuje sýkorka a lejsek. O sýkorky stačí otvor o velikosti 2,6 centimetrů, v případě lejska 3,2 centimetrů.

Publikováno: 07. 03. 2020 / Aktualizováno: 28. 02. 2024

Kategorie: Návody

Autor: Jakub Dlouhý