Investice do domácí dílny? Prostor pro kreativitu i podnikání

Máte k dispozici nevyužitý prostor, kůlnu, zahradní domek nebo jinou místnost bez účelu v rámci svého domu či chalupy? Příchod jara je ideální dobou pro její zužitkování a přetvoření na domácí dílnu. Vyplatí se ale taková investice? Na to se dnes společně podíváme.

Praktické zázemí pro opravy kolem domu

Pokud zůstaneme u pragmatických důvodů, tak prostor, kde si leccos zvládnete opravit či vyrobit sami, lze považovat do jisté míry za investici s rychlou návratností. Spoustu věcí si totiž zvládnete udělat a opravit svépomocí. Ať už renovujete nábytek nebo montujete bednu na zahradní náčiní, vždy se vám bude hodit alespoň základní vybavení v podobě dílenského stolu se svěrákem. Své další nástroje a drobné komponenty potom můžete umístit na magnetickou zeď, kterou si snadno vyrobíte hned u pracovní plochy dílenského stolu. I taková malá investice vám poskytne vše potřebné pro drobné úpravy a kutění kolem domu.

Kreativně se realizovat

Ani investice do svých koníčků a volného času by se neměly opomíjet. Proto pokud se chcete vyřádit na vlastních projektech, jako je tvorba vlastního krmítka, tvoření okrasných podpůrných konstrukcí u růží nebo nízký plůtek k oddělení záhonů od travní plochy, udělejte zkrátka radost sami sobě. A kdo ví, třeba se dílna stane inspirativním místem i pro vaše děti či vnoučata. Zajisté budou se zájmem sledovat vaší tvorbu a bude-li prostor, přiloží ruku k dílu. Takové společné chvilky nejen utuží vzájemné rodinné vztahy, ale rovněž pomohou budovat znalost praktických dovedností a zručnost.

Dílna jako podnikatelský prostor?

Už vám nejeden soused řekl, že máte „zlaté ručičky“ nebo si k vám chodí pro rady ohledně toho či onoho? Šikovných řemeslníků není nikdy dost a pokud můžete využít svůj vlastní prostor k realizaci potenciálních zakázek, získáváte významnou výhodu oproti ostatním řemeslníkům, kteří si musí prostory pro svou dílnu, servis nebo jakékoliv technické zázemí pronajímat.

Kromě zmíněných šikovných rukou se bude hodit i trochu reprezentativní zázemí, které může i v namáhaném provozu, jako je dílna, být na úrovni. Jednotná barva i design prvků jako jsou dílenské boxy, plechové skříně nebo další pracovní plochy budou působit na příchozí skutečnou profesionalitou a pomohou budovat důvěru ve vás a vaši práci. To je důležité zejména u zákazníků, kteří k vám přijdou poprvé.

Ať se rozhodnete naložit se svou dílnou jakkoliv, nezapomínejte, že vytvořit si pracovní prostředí je důležité také z hlediska bezpečnosti práce. Vybavení dílny ve stylu „co dům dal“ je možná levné řešení, ale o BOZP se s rozvrzanými stoly a rozklíženými skříněmi dá mluvit těžko. Mějte proto na paměti, že estetika je jen přidaná hodnota nového vybavení dílny, bezpečnost a pevná pracovní plocha je nejdůležitějším základem.


Publikováno: 28. 03. 2023

Kategorie: Nářadí do dílny

Autor: Jakub Dlouhý